2020 ANNUAL HUMANISTIC MANAGEMENT CONFERENCE THEME: UNITY IN DIVERSITY

The 2020 Eighth Annual Humanistic Management Conference will take place online and is brought to you by our Chapters from around the world.

Our 2020 conference will be different from our previous conferences as it will be our first online conference and the driving force behind this year’s conference format are contributions by our Chapters from around the world. We wanted to make productive use of the circumstances and turn a challenge into an opportunity. So if we cannot be together in one place at least we can virtually be in all the places where our community is active. Consequently this year’s conference theme, Unity in Diversity, has a dual connotation.

On one hand we want to use the decentral character of the online format to celebrate the diverse and rich community that forms the Humanistic Management Network and unites our members behind our shared purpose. We, the Humanistic Management Network, show Unity in Diversity. On the other hand we find our world increasingly divided with ever more voices tuning in to toxic narratives of division, exclusion, suppression and aggression. We know these narratives are unable to guide us towards any desirable outcomes; we know that that which unites us is much bigger, stronger and more relevant than that which separates us. So we will show during this conference that there is Unity in Diversity and how business can exercise agency to embrace and promote diversity to the benefit of all stakeholders involved.

We are most grateful to our sponsors TBC for providing us with a virtual home for the conference and supporting us with all the technology needs we have to allow for a smooth and well run online conference that we are happy to bring to you free of charge.

To provide you with a valuable conference experience we have built an interactive program spanning three days to offer you keynotes, workshops, paper sessions, panels and even online networking opportunities. While our 2020 Annual Humanistic Management Conference is brought to you in different way, it is still delivered in the same spirit of providing you with a rich and fun conference experience.

Come join us at the 2020 Eighth Annual Humanistic Management Conference – together we make impact towards a more sustainable and more equitable planet.

On behalf of everyone at the Humanistic Management Network we look forward to welcoming you.

Detailed information about call for abstract:

Webpage: http://humanisticmanagement.network/conference2020/

Facebook event: www.facebook.com/events/339233520533511

Archiwum - Nauka i badania

Nabór artykułów do publikacji z serii „Bezpieczne miasto”

20.01.2020
Do 2 marca trwa nabór artykułów do publikacji z serii „Bezpieczne miasto”. Swoje propozycje mogą zgłaszać studenci, doktoranci, słuchacze szkoły policyjnej lub strażackiej, prowadzący badania na temat bezpieczeństwa, oraz ci, którzy obronili niedawno pracę licencjacką lub magisterską w tym zakresie.
więcej o Nabór artykułów do publikacji z serii „Bezpieczne miasto”

TJK 2020 Spotkanie informacyjno-organizacyjne

20.01.2020
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby chcące zaangażować się w organizację Tygodnia Jakości Kształcenia
więcej o TJK 2020 Spotkanie informacyjno-organizacyjne

Wykład Prof. dra hab. Jerzego Żyżyńskiego - 11 grudnia 2019

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ zaprasza na wykład

Prof. dra hab. Jerzego Żyżyńskiego,

polskiego ekonomisty, członka Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016-2022

"Wynagrodzenie a struktura gospodarki"

Wykład odbędzie się 11 grudnia 2019 r. o godzinie 10:00 w Auli im. Prof. Michała du Valla 0.102
więcej o Wykład Prof. dra hab. Jerzego Żyżyńskiego - 11 grudnia 2019

Wykład dra Juliusza Brauna - 2 grudnia 2019

26.11.2019
Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ oraz Instytut Kultury UJ zapraszają na wykład dra Juliusza Brauna, byłego prezesa TVP, członka Rady Mediów Narodowych, autora niedawno wydanej książki Rynek i katedra. Polskie spory o media publiczne oraz na rozmowę wokół tej publikacji.

więcej o Wykład dra Juliusza Brauna - 2 grudnia 2019

V edycja Akademii Umiejętności MASPEX w IEFiZ

22.11.2019
Zapraszamy na warsztaty w ramach V edycji Akademii Umiejętności firmy MASPEX – lidera w branży FMCG w Europie Środkowo-Wschodniej.
więcej o V edycja Akademii Umiejętności MASPEX w IEFiZ