Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

wydarzenia, konferencje, komunikaty dziekanatu i doktorantów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapraszamy na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

NIE! DLA PLASTIKU

NIE! DLA PLASTIKU

Produkty jednokrotnego użytku wykonane z tworzyw sztucznych to jedna z grup odpadów najbardziej zagrażających naszemu zdrowiu i środowisku. W ciągu najbliższych lat, zgodnie z Dyrektywą UE, mają one zostać całkowicie wycofane lub ich ilość ma zostać ograniczona na rynku europejskim, w tym także w Polsce.

Jesteśmy naukowcami i studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chcemy przyglądnąć się lokalom gastronomicznym, gdzie produkty wykonane z plastiku są używane bardzo często. Czy uda się pozbyć plastiku w czasie określonym w Dyrektywie? To zależy też od nas – konsumentów. My kształtujemy ofertę lokali gastronomicznych. 
Konsekwentne „NIE!” każdego z NAS dla jednorazowych produktów z plastiku jak też rozpowszechnianie informacji na ten temat jest obecnie konieczne. Da nam to szansę na przygotowanie się do wyeliminowania plastiku z życia, a przez to zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.

„NIE! DLA PLASTIKU” to projekt mający na celu sprawdzenie czy i w jakich ilościach w lokalach gastronomicznych są używane produkty wykonane z plastiku. Zamierzamy to zrobić przy użyciu skonstruowanej przez nas krótkiej i anonimowej ankiety. Każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, może ją wypełnić przez formularz. Im więcej wypełnionych ankiet, tym pełniejszy obraz użytkowania plastiku.  

Każdy z nas może pomóc i zostać badaczem. Wystarczy wypełnić anonimową ankietę i/lub udostępniać ją innym.

Państwa udział w akcji polegałby na wypełnieniu skonstruowanej na potrzeby projektu krótkiej anonimowej ankiety, która dostępna jest na stronie projektu www.niedlaplastiku.pl
Na stronie tej znajdziecie Państwo również dodatkowe informacje na temat samego projektu.