Ruszyła nowa odsłona oceny pracy administracji – teraz w trybie non-stop

Szanowni Państwo,

Frekwencja oceny pracowników Dziekanatu i Sekretariatów Dydaktycznych w roku 2013/2014 na naszym Wydziale kształtowała się w przedziale 0,4 - 3,3%, co oznacza, że jest praktycznie bezużyteczna, jako niewiarygodna. Pozostają komentarze, ale one również w małej liczbie nie mają większego znaczenia. Podobna sytuacja jest na całym Uniwersytecie, w związku z czym od dnia 2 marca 2015 uruchomiono ocenę w nowej, permanentnej formule. Jest to próba odejścia od oceny parametrycznej na rzecz bieżącej informacji zwrotnej dla Dziekana, dla Dyrektorów Instytutów i Kierowników Samodzielnych Katedr oraz dla samych Pracowników.

Linki do formularzy oceny sekretariatów/koordynatorów ds. pomocy materialnej/jednostek administracji centralnej będą aktywne w systemie USOS do końca roku akademickiego. W nowej wersji ocena liczbowa schodzi na drugi plan, a najważniejszy jest komentarz. Możecie Państwo korzystać z tego samego linku wielokrotnie, praktycznie po każdym kontakcie z Pracownikiem, który ma możliwość zapoznania się z opinią na bieżąco i w razie potrzeby skorygowania pracy. Co tydzień, lub co dwa tygodnie, zależnie od liczby wypowiedzi, będą one przekazywane do wiadomości Dziekana oraz Dyrektorów Instytutów i Kierowników Samodzielnych Katedr.

Zachęcam do jak najczęstszego przekazywania swoich uwag i odczuć pozytywnych. Wdzięczność Państwa wyrażona Pracownikowi w komentarzu ma ogromne znaczenie. Jeśli jednak zdarzy się potrzeba sformułowania opinii negatywnej róbmy to z rozwagą i świadomością, że komentarze mogą być podstawą do wyciągania konsekwencji służbowych wobec Pracownika. Nie piszmy komentarzy negatywnych bezpośrednio po kontakcie z Pracownikiem, aby uniknąć zidentyfikowania. Rozsądnie będzie napisać je po pewnym czasie, gdy emocje opadną.

Jeśli mamy ochotę narzekać na pracę uniwersyteckiej administracji, zadajmy sobie pytanie, co możemy zrobić, aby ją usprawnić. Ankieta Oceny Pracowników jest jedną z bezpośrednich możliwości efektywnego działania, pod warunkiem, że będziemy działać jako społeczność, to znaczy wypowiedzi będą liczne i przez to znaczące.

 

Tadeusz M. Ostrowski

Pełnomocnik-Koordynator Dziekana ds. ewaluacji jakości kształcenia