Szanowni Państwo,

Wyniki ankiet oceny zajęć dydaktycznych oraz pracy administracji z roku 2012/2013 zostały wykorzystane. Do nagrody Pana Rektora zostali zgłoszeni pracownicy, którzy uzyskali najwyższe oceny. Równocześnie Pan Dziekan zwrócił się do Dyrektorów Instytutów oraz Kierowników samodzielnych Katedr o przeprowadzenie postępowania w celu poprawy jakości dydaktyki nauczycieli akademickich o niskich ocenach. Każde działanie, udokumentowane odpowiednim protokołem, pozostawia ślad w aktach pracownika.

Poza oceną liczbową zajęć sformułowaliście Państwo w ubiegłym roku akademickim 4152 komentarze. Należy podkreślić, że jeśli nawet niektóre z nich zawierały spory ładunek emocji, to nie zdarzyło się, aby użyto sformułowań obraźliwych pod adresem prowadzących zajęcia. Świadczy to o wysokiej kulturze studentów naszego Wydziału. Wszystkie komentarze zostały przekazane Dyrektorom Instytutów oraz Kierownikom samodzielnych Katedr, a w kilku przypadkach Pan Dziekan uznał za stosowane zwrócić ich uwagę w sposób szczególny na zapisy świadczące o poczuciu wyraźnego dyskomfortu studentów w czasie zajęć.

Podobnie z dużą uwagą zostały potraktowane oceny i uwagi dotyczące pracowników administracji dydaktycznej Wydziału. Słabą stroną tych ocen jest frekwencja, nie przekraczająca najczęściej 1 do 2% uprawnionych  do udziału w ankiecie studentów. Trudno przy tak niskiej stopie zwrotu o formułowanie wiarygodnych uwag, a tym bardziej podejmowanie decyzji personalnych. Pan Dziekan zwrócił uwagę przełożonych jedynie w przypadku najniższej na Wydziale oceny w połączeniu z niekorzystnymi komentarzami.

W świetle powyższych informacji nasuwają się dwa wnioski:

• Formułowanie ocen i komentarzy musi być robione w sposób odpowiedzialny, ponieważ ta opinia przekłada się na decyzje dotyczące konkretnych osób.
  • Po drugie, jeśli chcecie Państwo, aby Wasza opinia przyniosła realny skutek, powinniście korzystać z możliwości opiniowania zajęć i pracy sekretariatów dydaktycznych w sposób powszechny zarówno wtedy, gdy macie zastrzeżenia, ale także wtedy, gdy Wasza opinia jest pozytywna.

Obecnie jest możliwość uczestniczenia w ankiecie ewaluacji zajęć i pracy administracji w roku 2013-2014. Zróbmy to odpowiedzialnie i powszechnie! Wyraźcie Państwo wszyscy swoją opinię, a Wasz wysiłek nie będzie zmarnowany.

dr hab. Tadeusz M. Ostrowski

Pełnomocnik Dziekana ds. ewaluacji jakości kształcenia