Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220512

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data: 12.05.2022
Czas rozpoczęcia: 20220512
Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodzi swoje święto. Tegoroczne obchody rozpoczną się o godz. 9.00 w Katedrze Wawelskiej, w której na grobach fundatorów naszej uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły - złożone zostaną wieńce i kwiaty. Następnie o godz. 11.00 w auli Collegium Novum rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego tytuł doktora honoris causa UJ odbierze Wiesław Myśliwski.

Na stronie internetowej UJ zostanie udostępniona transmisja wideo z auli Collegium Novum UJ, w której odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ.

Historia szkolnictwa wyższego w Polsce zaczyna się oficjalnie 12 maja 1364 roku, kiedy po wieloletnich staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki wydał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wówczas składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Czwarty wydział, teologiczny, powstał w 1400 roku, po odnowieniu uczelni przez Władysława Jagiełłę.

Odcisk królewskiej pieczęci pod aktem erekcyjnym wywołał dalekosiężne skutki najpierw w sąsiedztwie siedziby króla na Wzgórzu Wawelskim, a po 1400 roku - w wykupionej specjalnie na ten cel kamienicy u zbiegu dzisiejszych ulic św. Anny i Jagiellońskiej - zaczęli zbierać się żądni zdobywania wiedzy młodzi ludzie i profesorowie, tworząc razem universitas - wszechnicę.

Po 658 latach można stwierdzić, że spełniło się marzenie Kazimierza Wielkiego. 12 maja w Katedrze na Wawelu obecne władze UJ pokłonią się w imieniu całej uczelni monarchom, którzy przed wiekami postanowili utworzyć pierwszą szkołę wyższą w Polsce. Ich odwaga i wizja zaowocowały najstarszą świecką instytucją funkcjonującą w naszym kraju.

Głównym punktem czwartkowych uroczystości będzie posiedzenie Senatu UJ, podczas którego tytuł doktora honoris causa UJ odbierze Wiesław Myśliwski. To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Dwukrotnie uhonorowano go Nagrodą Literacką "Nike". W swojej twórczości wpisuje się w tak zwany nurt wiejski. Do jego najsłynniejszych dzieł należą powieści "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" oraz "Traktat o łuskaniu fasoli".

Przypominamy, że Uniwersytet Jagielloński oraz Opera Krakowska zapraszają na uroczysty koncert, który odbędzie się w ramach obchodzonego w rocznicę założenia uczelni Święta UJ. 14 maja aulę Auditorium Maximum wypełnią najpiękniejsze arie i duety operetkowe oraz fragmenty z operowych arcydzieł Stanisława Moniuszki.