20181009

ISIC 2018: The Information Behaviour Conference

Data: 09.10.2018 - 11.10.2018
Miejsce: JU Faculty of Management and Social Communication, ul. Prof. Stanisława Łojasiewicza 4
Organizator: JU Institute of Information and Library Science, ISIC Local Committee
Kontakt: isic2018@uj.edu.pl
Witryna internetowa: www.isic2018.com/
ISIC 2018: The Information Behaviour Conference

JU Institute of Information and Library Science would like to invite you to attend the ISIC 2018 conference, which intends to reflect and engage with the interdisciplinary character of information activities research and seeks to attract papers from all of these areas.

The ISIC conferences have a reputation for being an arena for discussing challenging work concerning people’s contextualised interactions with information of various kinds. Already the first conference 1996 in Tampere, Finland, constructed a platform for development within the field and community for researchers. The history of the ISIC conferences includes high quality papers, theoretical developments as well as a wide range of interesting empirical phenomena in all possible contexts.

The history of the ISIC conferences has reflected the multidisciplinary and ever-evolving scope: researchers from information science, information studies, library studies, communication studies, information management, education, management science, psychology, social psychology, sociology, STS, information systems, computer science, and other disciplines contribute to the research field. A common thread is the focus on contextualised information activities, expressed in different framings such as ‘information behaviour’, ‘information practice’, ‘information seeking’, ‘information experience’ and others.

ISIC is a conference for research papers exploring information as a rich site of study, going beyond the sole focus on technological aspects and exploring a wide variety of contexts. This legacy is borne out in the publication of the conference proceedings since the first conference in the series over 20 years ago.

Młodzi o Sporcie 2019: Praca na medal - czyli perspektywy rozwoju w sporcie

05.04.2019
więcej o Młodzi o Sporcie 2019: Praca na medal - czyli perspektywy rozwoju w sporcie

Wiosenna edycja Targów Pracy!

29.03.2019
Najbliższe Targi Pracy odbędą się 11 kwietnia 2019 r. w godzinach 10:00-15:00 w Auditorium Maximum (sala Wystawowa A i B). Tegoroczna edycja odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu "Gra o Karierę - Biura Karier dla Ciebie!".
więcej o Wiosenna edycja Targów Pracy!

Czwarte Seminarium z cyklu Praktyka Nauce. Nauka Praktyce

28.02.2019
Zapraszamy marcowe seminarium z cyklu Praktyka Nauce. Nauka Praktyce współorganizowane przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii w Warszawie pod tytułem: Planety Kobiet i Singli – Jaki jest obraz współczesnego konsumenta?
więcej o Czwarte Seminarium z cyklu Praktyka Nauce. Nauka Praktyce

Trzecie Seminarium z cyklu Praktyka Nauce. Nauka Praktyce

14.01.2019
Zapraszamy styczniowe seminarium z cyklu Praktyka Nauce. Nauka Praktyce współorganizowane przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii w Warszawie pod tytułem

Od życia seksualnego dzikich do życia konsumenckiego naszych. Jak wykorzystywać etnografię w biznesie i zarządzaniu?
więcej o Trzecie Seminarium z cyklu Praktyka Nauce. Nauka Praktyce

10.12.2018
Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Zakład Rozwoju Społecznego zaprasza na trzecie z cyklu seminariów otwartych poświęconych problematyce rozwoju społecznego „Czwartki po obiedzie” Seminarium pt. „Leadership today: are we doomed to disastrous, dictatorial demagogues?”... »
więcej o Seminarium pt. "Leadership today: are we doomed to disastrous, dictatorial demagogues?" - 20.12.2018