20180424

Seminarium naukowe „Entrepreneurship, Leadership and the Art to Write (Hi)story” - 24 kwietnia 2018

Data: 24.04.2018
Czas rozpoczęcia: 11.30-12.30
Miejsce: Sala 0.102
Organizator: Instytutu Spraw Publicznych UJ

W imieniu Instytutu Spraw Publicznych UJ serdecznie zapraszamy pracowników, doktorantów i studentów WZiKS na seminarium naukowe, w ramach którego doc dr Malin Gawell z School of Social Sciences (Sodertorn University), zaprezentuje referat pt.
„Entrepreneurship, Leadership and the Art to Write (Hi)story”.
Seminarium odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2018 r. w godz. 11.30-12.30 w sali 0.102.

Entrepreneurship, Leadership and the Art to Write (Hi)story, is a study based on entrepreneurship, management and leadership theories and theories elaborating on the organizing of different types of activities in (civil) society, with a particular interest in tensions such as the cross road between individuals engagement, organizational governance and leadership beyond formal authority. The study is based on the Red Cross activities to prevent and alleviate human suffering in Sweden and in the world. And thereby the link between (emergency) response and long-term development is also emphasized.

Methodologically, the study is based on an ethnographic approach including participatory observations, longer and shorter structured interviews, a large amount of conversations, as well as analysis of documents.  The first two years of the study was conducted in-house the organizations everyday practices.

Targi Pracy na UJ

Tej zimy celUJ w karierę!
Zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów UJ na Targi Pracy!
„Szukasz pracy, praktyk?
Nie wiesz, gdzie rozpocząć swoją karierę zawodową?
Przyjdź i porozmawiaj z przedstawicielami korporacji, przedsiębiorstw, instytucji oraz rekruterami. Bezpośrednie spotkanie z pracodawcami to doskonała okazja na poznanie Twojej przyszłej firmy.
więcej o Targi Pracy na UJ

X Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa PSYCHODEBIUTY

23.10.2019
Główną ideą powstania konferencji było umożliwienie studentom i doktorantom prezentacji własnych projektów badawczych oraz równocześnie szeroko pojęta integracja środowiska naukowego.
więcej o X Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa PSYCHODEBIUTY

Konferencja naukowa 'The Many Faces of Personality Disorder’

10.10.2019
21 października 2019 w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa 'The Many Faces of Personality Disorder’, poświęcona tematyce zaburzeń osobowości.
więcej o Konferencja naukowa 'The Many Faces of Personality Disorder’

11.06.2019
The 2019 Seventh Annual Humanistic Management Conference will take place on October 10. and 11. 2019 in Krakow, Poland organized and sponsored by the Institute of Culture of Jagiellonian University in Krakow, Cracow University of Economics, Silesian University of Technology and the Weltethos Institute.
więcej o 2019 ANNUAL HUMANISTIC MANAGEMENT CONFERENCE THEME: SOLIDARITY AND THE COMMON GOOD

Czwartki po obiedzie - Seminarium - poprowadzi dr hab. Piotr Plichta

04.06.2019
„Młodzi ludzie w Internecie - między czarnowidztwem a różowymi okularami. Perspektywa pedagoga” poprowadzi 6 czerwca 2019 r. dr hab. Piotr Plichta