20181129

Data: 29.11.2018 - 30.11.2018
Organizator: Faculty of Management and Social Communication of the Jagiellonian University (Poland/Europe)
Institute of Economics, Finance and Management (Jagiellonian University, Poland/Europe)
Honors Program of the InterAmerican University of Puerto Rico Metro Campus (Puerto Rico/USA)
Kontakt: mjacko(AT)intermetro.edu

We are going to discuss directions of cultural and technological development of Western societies. In this context, we intend to identify the main challenges of and opportunities for education. We invite scientists and educators, who can share their research and experience of changes in education. Speakers can justify forecasts in empirical knowledge or design solutions according to some normative assumptions. Lectures or poster presentations can report the state of theoretical or empirical research, formulate hypotheses or research questions.

We want to devote special attention to the didactic mission of universities. Already Socrates and Plato have outlined it. According to them, it is to evoke critical thinking of students. As these philosophers show, it is a precondition for the security of democratic state: people need to think on their own, be critical and analytical to avoid the deception of demagogues and political charlatans. As it seems, educational programs tend to marginalize this mission. Therefore, we intend to discuss this mission in the context of the coming changes. We also would like to discuss the impact of technological development on education.

General questions:

1. How will education change within a millennium?
  1. How should education change within a millennium?

Exemplary particular problems:

1. New possibilities and dimensions of collaboration between industry and academia
  1. Perspectives to use new technologies in education:

- three-dimensional visualization technologies

- interactive programs (for example, Minecraft)

- new media (like YouTube)

- new social media (for example, Facebook)

1. New technological possibilities for remote education
  1. Globalization and new paradigms of cross-cultural education
  1. The impact of artificial intelligence on education
  1. New prospects for lifelong learning
  1. Artificial intelligence in education
  1. Virtual and augmented learning environments
  1. Gamification for learning
  1. Game-based and simulation-based learning
  1. Immersive learning
  1. Tools for educational communication and collaboration
  2. Cloud-based learning and assessment

Psychologiczne mechanizmy sukcesu – spotkanie z Adamem Kszczotem
19 listopada 2018

Psychologiczne mechanizmy sukcesu – spotkanie z Adamem Kszczotem

- halowym mistrzem świata,
- 2 krotnym wicemistrzem świata,
- 3 krotnym mistrzem Europy w biegu na 800 m

Instytut Psychologii Stosowanej przy współpracy z Sekcją Psychologii Sportu KNP PRAGMA oraz Kołem Naukowym Managerów Sportu UJ zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z lekkoatletycznym Mistrzem Adamem Kszczotem.

Spotkanie odbędzie się 19.11 (poniedziałek) o godzinie 16:30
w budynku WZiKS przy ulicy Łojasiewicza 4. Sala 0.103.
więcej o Psychologiczne mechanizmy sukcesu – spotkanie z Adamem Kszczotem
19 listopada 2018

06.11.2018
więcej o 8th International Scientific Conference on Idealized Design Challenges and Opportunities in Education of the XXIst Century

Wiedza, komunikacja, działanie - 25-26.10.2018

24.10.2018
2 dekady istnienia Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ to okres fascynujących i dynamicznych zmian w mediach i komunikowaniu. Jego pracownicy towarzyszyli im, zadając pytania, poszukując odpowiedzi, komentując i spierając się, wprowadzając studentów w skomplikowane procesy komunikowania. Jubileuszowa konferencja ma dokumentować te przemiany i wskazywać kierunki rozwoju mediów w przyszłości.
więcej o Wiedza, komunikacja, działanie - 25-26.10.2018

Startuje kolejna - IV edycja Akademii Umiejętności Maspex - 29.10.2018

18.10.2018
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Akademii Umiejętności Maspex w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania
więcej o Startuje kolejna - IV edycja Akademii Umiejętności Maspex - 29.10.2018

15.10.2018
Podczas 22 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9) w sobotę 27 października o godz. 10.30 na stoisku B1 odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Krzysztofem Pleśniarowiczem, autorem książki "Kantor", opublikowanej ostatnio przez Wydawnictwo Wielka Litera.
więcej o ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z PROFESOREM KRZYSZTOFEM PLEŚNIAROWICZEM - 27 października 2018