20191010

Data: 10.10.2019 - 11.10.2019
Miejsce: The Campus of the 600th Anniversary of the Jagiellonian University Revival, Faculty of Management and Social Communication of Jagiellonian University in Krakow
Organizator: Institute of Culture of Jagiellonian University in Krakow, Cracow University of Economics, Silesian University of Technology and the Weltethos Institute

The 2019 Seventh Annual Humanistic Management Conference will take place on October 10. and 11. 2019 in Krakow, Poland organized and sponsored by the Institute of Culture of Jagiellonian University in Krakow, Cracow University of Economics, Silesian University of Technology and the Weltethos Institute.

Business is not a self-serving exercise as we rightfully expect business to make a positive impact on society, acting with solidarity and actively catering to the common good. While this expectation stands in conflict with a singular focus on maximizing shareholder value, we argue that it is fully aligned with Humanistic Management principles which aim to deliver sustainable value along the triple bottom line.

At our 2019 conference we will therefore discuss the nexus between solidarity, the common good and Humanistic Management. We will assess and test the hypothesis that acting with solidarity and catering to the common good are part and parcel of a Humanistic Management paradigm just as much as they are a necessity for us to find solutions to some of the most pressing challenges we face as a global community. We will explore how respect for the dignity of life, integrating ethical considerations in management decisions and engaging with stakeholders can help business deliver to the common good whilst providing a checkpoint for a genuine commitment to solidarity.

We gladly present to you the 2019 Seventh Annual Humanistic Management Conference in Krakow, Poland on the topic of: Solidarity and the Common Good. We will convene in one of the world’s oldest Universities right in the heart of Europe and have built an interactive program spanning two days to offer you keynotes, workshops, paper sessions, panels, ample networking opportunities and the launch of the Humanistic Management Network Poland Chapter.

Come join us at the 2019 Seventh Annual Humanistic Management Conference – together we make impact towards a more sustainable and more equitable planet.

On behalf of everyone at the Humanistic Management Network we look forward to welcoming you in Krakow.

Call for Papers & Posters

Konferencja naukowa 'The Many Faces of Personality Disorder’

10.10.2019
21 października 2019 w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa 'The Many Faces of Personality Disorder’, poświęcona tematyce zaburzeń osobowości.
więcej o Konferencja naukowa 'The Many Faces of Personality Disorder’

11.06.2019
więcej o 2019 ANNUAL HUMANISTIC MANAGEMENT CONFERENCE THEME: SOLIDARITY AND THE COMMON GOOD

Czwartki po obiedzie - Seminarium - poprowadzi dr hab. Piotr Plichta

04.06.2019
„Młodzi ludzie w Internecie - między czarnowidztwem a różowymi okularami. Perspektywa pedagoga” poprowadzi 6 czerwca 2019 r. dr hab. Piotr Plichta
więcej o Czwartki po obiedzie - Seminarium - poprowadzi dr hab. Piotr Plichta

18.05.2019
Koło Nauk Psychologicznych PRAGMA, działające przy Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizuje po raz VIIl Konferencję Trenersko - Coachingową PROFECTUS “Szkolenia i Coaching - w poszukiwaniu prawdy o własnym przywództwie”.

więcej o VIIl Konferencję Trenersko - Coachingową PROFECTUS “Szkolenia i Coaching - w poszukiwaniu prawdy o własnym przywództwie”

Konferencja IDMiKS - Wiedza Komunikacja Działanie - 17-18.10.2019

03.05.2019
Od ponad dwudziestu lat istnienia naszego Instytutu towarzyszymy fascynującym, niezwykle dynamicznym zmianom w mediach. Zadajemy pytania, poszukujemy odpowiedzi, komentujemy i spieramy się, wprowadzamy studentów w skomplikowane procesy komunikowania. Chcemy, aby nasze konferencje dokumentowały te przemiany i wskazywały kierunki rozwoju mediów w przyszłości.
więcej o Konferencja IDMiKS - Wiedza Komunikacja Działanie - 17-18.10.2019