Wykład. Dr Kuba Szreder "Praca i życie w projekcie. Blaski i cienie" - 20.12.2016

Dr Kuba Szreder "Praca i życie w projekcie. Blaski i cienie"
W trakcie wykładu dr Kuba Szreder podzieli się swoimi przemyśleniami o blaskach i cieniach projektowego życia. Opowie o podstawowej ambiwalencji projektów artystycznych, które są zarówno wyciskarkami entuzjazmu, jak i machinami urzeczywistniającymi artystyczne wizje. Zastanowi się dlaczego niezależni twórcy są zależni, czemu projektariusze są oportunistami, czym jest koopetycja, jakie są powiązania swobody i prekarności. Da parę praktycznych porad o sposobach na utrzymanie orientacji w feerii krótkotrwałych projektów.
Wykład będzie nawiązywał do książki "ABC Projektariatu", która jest zbiorem zapisków ze świata sieci, gdzie wszystko rozpływa się w ciągłej „międzyprojektowej” cyrkulacji. Książka jest raportem z życia projektariatu, czyli tych ludzi, którzy nie mają niczego oprócz swojej gotowości do włączenia się w projekt. Autor wsłuchuje się w pomruk projektowej machiny, która choć urządza życie i pracę projektariatu, pozostaje na marginesach pola widzenia. Szreder - (nie)zależny twórca kultury od piętnastu lat pracujący i żyjący w projekcie - rozważa, jak realizować własne projekty zgodnie z ideałami równości, samorządności czy solidarności w sytuacji, kiedy przetrwanie w projektowym świecie wymaga podejmowania działań z tymi ideałami sprzecznych.

dr Kuba Szreder - absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat uzyskał w Loughborough University School of the Arts (Wielka Brytania). Niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Redaktor wielu książek i katalogów oraz autor tekstów z zakresu socjologii i teorii sztuki. Inicjator Wolnego Uniwersytetu Warszawy. W swojej pracy teoretycznej analizuje formy produkcji kulturowej w kontekście późnego kapitalizmu.

wprowadzenie: dr Piotr Marecki (IK UJ)

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, Ul. Łojasiewicza 4, s. 0.313, godz. 18.30-20.00 (wstęp wolny)

Strona wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1806398306296215/