Wydarzenia

Profesor dr Bronisław Oyrzanowski

Mija 20 lat od śmierci  mojego męża, profesora dr Bronisława Oyrzanowskiego, absolwenta London School of Economics, doktora nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, docenta, profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.



Mija 20 lat od śmierci  mojego męża, profesora dr Bronisława Oyrzanowskiego, absolwenta London School of Economics, doktora nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, docenta, profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Do pracy w krakowskiej uczelni od stycznia 1939 roku skłoniła go fascynacja postacią Adama Heydla, wybitnego ekonomisty, wtedy dyrektora Instytutu Ekonomicznego Polskiej Akademii Umiejętności, profesora Uniwersytetu na Wydziale Prawa. Wybuch II wojny światowej i pamiętne aresztowanie 6 listopada 1939 roku profesorów przez hitlerowców, zabrała Uniwersytetowi i Polsce na zawsze wielu wybitnych uczonych. Również profesora Heydla, który zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Po okresie szoku spowodowanego tym barbarzyństwem młodzi naukowcy musieli wziąć na barki obowiązki swoich mistrzów. W tym również Bronisław Oyrzanowski, który od 1943 roku rozpoczął zajęcia dydaktyczne z ekonomi na tajnych studiach prawniczych. W ten sposób związał się na całe życie z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Prof. Dr Bronisław Oyrzanowski
1913-1997

 

Kierował Instytutem Ekonomicznym na Wydziale Prawa UJ przez ponad 35 lat w jakże trudnym powojennym okresie. Wierny starej, dziś wydającej się niemodną, zasadzie relacji mistrz-uczeń, wychowany na solidnych zasadach przedwojennej ekonomii, z przekonania przedwojenny socjalista, z pamiętnym taktem przekazywał swoją wiedzę i wyniki badań, choć nigdy nie narzucał swoich poglądów uczniom, o co w tamtych czasach było bardzo trudno. Często bowiem ekonomia polityczna socjalizmu usiłowała narzucać swoje przewagi nad nieubłaganymi prawami rynku. Do dziś studenci UJ opowiadają anegdotę autorstwa Profesora, który zwykł mawiać, że „ekonomiści polityczni” posiedli głęboką wiedzę w każdej dziedzinie, z wyjątkiem ekonomii.

Bywało, że niepokorny Instytut Ekonomiczny próbowano osłabić w różny sposób. Również przez próbę przeniesienia z prestiżowej ulicy Straszewskiego, sugerując iż posiada zbyt dużą ilość sal. Wielu pracowników Instytutu pod wodzą Profesora w weekend poprzedzający eksmisję własnoręcznie rozebrało jedną ze ścian, wynosząc z budynku gruz w torbach i udowadniając w ten sposób, że nie dysponuje zbyt wieloma pomieszczeniami. Skończyło się na naganie dla Profesora Oyrzanowskiego, ale Instytut pozostał w swojej dotychczasowej siedzibie.

W przeciwieństwie do wspominanych „ekonomistów politycznych” po Profesorze Bronisławie Oyrzanowskim zostało wiele prac naukowych. Cały cykl pionierskich artykułów o inflacji, analizy problemów krajów rozwijających się, prace z teorii jakości i z dziedziny ochrony konsumenta, które były Jego szczególnymi tematami badań w ostatnich latach pracy. Napisał też wiele podręczników z dziedziny mikro i makroekonomii, w dodatku masowo kupowanych przez studentów.

Był naukowcem docenianym także w świecie. Przez wiele lat był wysłannikiem ONZ do Afryki. Głównie pracował w Etiopii, która w pewnym okresie była nadzieją świata na stworzenie modelu gospodarczego dla krajów rozwijających się. Przejechał ze swoją pracą od Somalii do Dakaru. Z podróży tych przywiózł do Polski fascynującą kolekcję masek obrzędowych, figurek bóstw, bębny, tradycyjną broń, a także afrykańską rzeźbę. Kilkakrotnie i przez wiele miesięcy gościnnie wykładał na amerykańskim University of Wisconsin w Eau Claire.

Nade wszystko jednak Bronisław Oyrzanowski z ogromnym szacunkiem, taktem, sympatią i tolerancją odnosił się do każdej solidnej pracy, choćby wyrażała odmienny od Profesora pogląd. Osoby spoza branży zapamiętają go jako niezwykle przyjaznego, spokojnego człowieka, który jak przystało na prawdziwego naukowca ożywiał się wielce tylko wtedy, gdy była mowa o teorii ekonomii.
 

                                           Joanna Oyrzanowska

 

Znaczenie prof. dr Bronisława Oyrzanowskiego w nauce o jakości,