Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z UJ w nowym składzie Polskiej Komisji Akredytacyjnej

11 stycznia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wręczył nominacje nowym członkom PKA. Przewodniczącym został związany z Uniwersytetem Warszawskim prof. Krzysztof Diks. Natomiast funkcję sekretarza PKA pełnić będzie dr hab. Maria Próchnicka - prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz pełnomocnik Rektora UJ ds. doskonalenia jakości kształcenia.

W skład powołanej na cztery lata Polskiej Komisji Akredytacyjnej weszło 90 osób, wybranych spośród kandydatów zgłaszanych m.in. przez uczelnie, konferencje rektorów oraz organizacje studenckie i doktoranckie. W Komisji V kadencji zasiądą także:

  • dr hab. Marek Kucia (Wydział Filozoficzny UJ),
  • dr hab. Zygmunt Mazur (Wydział Filologiczny UJ),
  • dr hab. Radosław Rybkowski (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ),
  • prof. dr hab. Marek Zaionc (Wydział Matematyki i Informatyki UJ).

Minister Jarosław Gowin przyznał, że zależy mu na tym, by zmieniła się filozofia działania PKA. Jego zdaniem PKA powinno być gremium, które pomaga światu akademickiego dążyć do doskonałości edukacyjnej. Nowy przewodniczący PKA, prof. Krzysztof Diks powiedział, że w skład nowej komisji weszło ok. 40 proc. członków poprzedniego składu, więc mniej więcej wiadomo, co warto będzie w jej pracach udoskonalić.

Polska Komisja Akredytacyjna to instytucja, która dba o jakość kształcenia na polskich uczelniach. Dokonuje dwóch rodzajów ocen: oceny programowej (sprawdza jakość kształcenia na kierunkach studiów) oraz oceny instytucjonalnej (sprawdza działalność podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni). PKA przygotowuje oceny z własnej inicjatywy, na wniosek uczelni oraz - w określonych przypadkach - na wniosek ministra. Członkowie Komisji muszą reprezentować wszystkie obszary kształcenia, które działają na polskich uczelniach. Sprawami konkretnych dyscyplin zajmują się zespoły złożone ze specjalistów z wybranych dziedzin.

Informacja przygotowana na podstawie komunikatu MNiSW oraz PAP - Nauka w Polsce.